Modem Port Açma

TP-LINK modem güvenlik kamerası için port açma

Modemimizin ara yüzüne giriyoruz. Tabiki bunun için modem ip numarısını, kullanıcı adı ve şifreyi bilmemiz gerekmektedir. Türkiyede en sık kullanılan modem ip numaraları şu şekildedir;

192.168.1.1
192.168.2.1

Modemin şifresini bilmiyor isenin modemin varsayılan (default) şifresine aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Modem Default Şifreleri

tp link 01 sm

Modem kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra, TP-Link modeminiz var ise sol taraftakine benzer bir ekran gelecektir. Diğer modemlerdede buna yakın ekranlar gelecektir. Her marka modelde hemen hemen aynı şekilde işlemler yapılmaktadır. Yukarıdaki menüden Gelişmiş Ayarlar Sekmesine tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

tp link 02 smGelişmiş ayalar sekmesinin altında açılan bölümden NAT sekmesine tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 tp link 03 sm

NAT sekmesinin altında açılan sayfadan Sanal Sunucu butonuna basıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tp link 04 sm

Şimdi önümüze bir ekran geldi. Burada alt tarafta oluşturduğumuz bütün kuralları görebileceğimiz bir tablo görüyorsunuzu. Burada herhangi bir kural tanımlanmış değil şuan. Şimdi tablomuzun üzerindeki kutucukların ne işe yaradığına ve neler ile doldurulması gerektiğe bakalım.

Kural Dizini - Aşağıdaki tablomuzda 12 adet kural satırı olduğunu görüyorsunuz. Bu açılır listeden hangi kuralı değiştirmek yada hangi kural sırasına yeni kural ekleyeceğimizi belirliyoruz.

Uygulama - Burada hangi uygulama için port açacağımızı belirliyoruz. Burada otomatik port ayarları mevcut mesela FTP sunucusu, HTTP sunucusu veya VNC gibi uygulamarın portları modem firması tarafından otomatik olarak bizlere kolaylık olsun diye tanımlanmış. Tabiki bizim işimiz otomatik değil manuel olarak bu ayarları yapmak. Uygulama kısmına Kamera yazıyoruz. 

Protokol - internet üzerinde 2 çeşit iletişim protokolu vardır. Birtanesi TCP bir diğeri UDP. Bunları ileriki zamanlarda açıklayacağız. Siz buradan ALL diyerek iki protokol içinde geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Başlangıç Portu - Burada modemin hangi portunun açıkolacağını belirleyeceğiz. Genelde bu portları tek tek açarız. Ama bazı durumlarda toplu olarak örn: 1200-1210 arası port larıda aç diyebiliriz. Biz Tek port açacağımız için Başlangıç ve Bitiş Portlarına aynı port numarasını giriyoruz. Bizim dvr kayıt cihazımız Fujitron Marka olduğu için defaultta gelen 8000 portu açacağız.

Bitiş Portu - Toplu port açımı yapmayacağımız için her zaman Başlangıç Portu ile aynı değeri gireriz.

Yerel IP Adresi : Buraya kamera kayıt cihazımızın ip sini giriyoruz. Örn: 192.168.1.200. Biz kayıt cihazı için port açmayı gösterdiğimiz için kayıt cihazı dedik, siz FTP sunucusu yapmak isteyebilirsiniz onun içinde FTP sunucusunu kurduğunuz bilgisayar ip sini buraya girmeniz gerekir.

tp link 05 sm

Yandaki şekilde alanları doldurduktan sonra aşağıdan KAYDET butonuna basıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tp link 06 sm

Alt taraftaki tablomuza açtığımız portlar eklendi. Bu şekilde diğer portlarıda teker teker ekliyoruz. Bazı cihazlarda 2 port açmak gerekir, cep telefonu destekleyen DVR kayıt cihazlarında ise bu sayı 3 olabilir. Cep telefonu için ayrı bir port daha istemektedir kayıt cihazları.